Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo pomocne także dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać detektyw i w rozwiązaniu jakich zagadnień może być pomocny.

Detektyw – zawód tylko z licencją

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę detektywa. By legalnie działać w tym zawodzie, trzeba posiadać odpowiednią licencję, która przyznawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby przystępujące do egzaminu muszą również spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji, obywatelstwa dowolnego z krajów należących Unii Europejskiej i minimum średniego wykształcenia. Wymogiem jest również niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, że nasz partner nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka właściwie się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam również ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.