Szkolenie z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Szkolenie z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś określa ona ten termin i mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to każde dane, które umożliwiają rozpoznanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc adres, nazwisko i imię oraz wiek, lecz również te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o wyznaniu, chorobach czy ewentualnych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Kurs z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Jedne dysponują jedynie danymi ich współpracowników, inne zaś uzyskują dojście również do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to bardzo istotne, bowiem po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może zasądzić dotkliwe kary – nie tylko finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich specjalistów administrujących takiego typu informacjami – będą to m. in. specjaliści z archiwów, do spraw rekrutacji lub HR. W jego cenę zaliczają się również broszury pomocnicze, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę danych, uczestnicy dostają specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle kończą się w tym samym dniu.