Szkolenia z umiejętności miękkich

Szkolenia z umiejętności miękkich

Zarządzanie zespołem, przezwyciężanie stresu, asertywność, kreatywność czy umiejętność komunikacji – co łączy te umiejętności? Choć zdają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego, wszystkie zaliczane są do umiejętności miękkich. W przeciwieństwie do umiejętności twardych, które są charakterystyczne dla specjalistów w danej dyscyplinie, umiejętności miękkich nie można przyswoić sobie podczas zwykłych kursów lub studiów. Nie znaczy to, rzecz jasna, że są one tylko wrodzone – istnieją szkolenia z umiejętności miękkich, podczas których uczestnicy mogą je zdobyć lub rozwinąć.

Szkolenia z umiejętności miękkich – czy są przydatne?

Umiejętności miękkie należy rozwijać z różnych powodów. Są one przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Podczas analizy podań o przyjęcie do pracy, rekruterzy zwracają na nie uwagę równie dużą (a nierzadko nawet większą), co na umiejętności twarde. Ważne są przede wszystkim umiejętności związane z pracą z innymi ludźmi – osiąganie kompromisów, perswazja, zarządzanie innymi pracownikami oraz praca zespołowa. Poza tym istotne są takie cechy jak inteligencja emocjonalna, radzenie sobie w stresujących sytuacjach i kreatywność.

Czego spodziewać się po szkoleniach z umiejętności miękkich?

Doskonalenie umiejętności miękkich samemu jest dla większości z nas bardzo trudne. Wobec tego powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów – zapoznać się z literaturą psychologiczną oraz uczestniczyć w treningach. Szkolenia z umiejętności miękkich obejmują nie tylko naukę kluczowych umiejętności, ale także ćwiczenia (w tym zespołowe) oraz feedback terapeuty. Dzięki temu ostatniemu słuchacze szkolenia dowiadują się, nad którymi umiejętnościami muszą jeszcze popracować oraz które ich cechy powinni pielęgnować.