Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Jeśli chcesz zamówić zabytkowe okna, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie i są wielką ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, a to powoduje, że niezbędne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma mnóstwo atutów, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]