Osuszanie domu – jak pomogą Ci specjaliści

Osuszanie domu – jak pomogą Ci specjaliści

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje zagrożenie, iż z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to przydarzyć też niespodziewanie w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie murów nie świadczy od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie czy łazienki pojawiająca się na murach pleśń jest częściej wynikiem przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i ściany budynków lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla zawodowców z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Profesjonaliści, którzy mają szerokie doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoją pracę od diagnozy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wyselekcjonowania właściwych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i odpadają, a na ścianach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda wspina się wzwyż – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą murów, która przystopuje wznoszenie się wody wzwyż. Następnym etapem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów wymaga niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach konieczne będzie także odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją innych modułów budowli, jak ściany żelbetowe, przepusty kabli i stropy żelbetowe.