Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zlecić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też wypada pozostawić profesjonalistom, gdyż nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich zamienników, nie posiadających analogicznych parametrów wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.