Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Badania psychologiczne kierowców Kęty - zajrzyj tu po więcej informacji o tych usługach

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – przebieg badań

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]