Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko Biała? Zajrzyj na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]