Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz także pozwala to regulować ilość światła wpadających do mieszkania. Zwykle do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, ale w ostatnich kilkunastu latach często decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest bogaty wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych czy ściennych. W wielu z nich kupimy również wszelkie niezbędne akcesoria, takie jak karnisze metalowe, wsporniki sufitowe i ścienne, kółka z żabkami czy rozety. W jednym miejscu będziemy w stanie skompletować cały zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niewielkich oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, salonie, biurze, a nawet w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wyprodukowane są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na zamówienie – o czym pamiętać

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i często okazuje się, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dobrze zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, poza tym będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.