Odzież na motor – co jest niezbędne każdemu motocykliście?

ubrania na motor

Od zarania motoryzacji wiadomo, że poruszanie się na motorze nie należy do najbezpieczniejszych czynności. W trakcie potencjalnego wypadku kierowca motocykla nie jest zabezpieczony przez pasy i całkowicie przyjmuje on na siebie intensywność uderzenia. W związku z tym tak istotne dla każdego motocyklisty jest zaopatrzenie się w dobrą odzież opracowaną specjalnie do tego rodzaju jazdy. Odzież na motor nie tylko minimalizuje ewentualne urazy kierowcy, ale też ochrania go przed wiatrem, słońcem oraz deszczem, co zwiększa komfort jazdy.

Odzież na motor – ze skóry czy z tekstyliów?

Kompletując odzież na motocykl na początku trzeba zaopatrzyć się w kask, bo zgodnie z zapisami kodeksu drogowego jego posiadanie jest obowiązkowe, bez względu na to czy mkniemy sportowym ścigaczem po autostradzie, czy jedziemy wolno na skuterze. Jest to też najistotniejszy element zabezpieczenia motocyklisty, ochraniający głowę przed obrażeniami mogącymi mieć ciężkie skutki dla jego zdrowia, a czasem i życia.

Do osłony reszty ciała w trakcie jazdy jest wiele możliwości. Fanatyk jednośladów może zebrać swój ubiór sięgając po stosowną spodnie i kurtkę opracowane specjalnie do jazdy na motorze lub zdecydować się na kombinezon (dwu- bądź jednoczęściowy). W sklepach motorowych w asortymencie znajdziemy odzież skórzaną oraz tekstylną. Nie ulega wątpliwości, skóra jest niezwykle odpornym na zniszczenia materiałem, co nie znaczy, iż ubrania na motor sporządzone z tekstyliów chroni w mniejszym stopniu – wykorzystuje się w nich tkaniny o wysokiej odporności na wysokie temperatury i otarcia. Te części ubioru motocyklisty są wyposażone odpowiednie wzmocnienia osłaniające kolana, barki i łokcie, które w trakcie upadku są wyjątkowo wystawione na otarcia.

Zbroje, buty oraz inne dodatki

Następnymi istotnymi częściami ubrania na motocykl są rękawice i buty. Rękawice w czasie wypadku chronią dłonie przed ciężkimi urazami, gdyż to nimi automatycznie zasłaniamy resztę ciała wyciągając je przed siebie, przez co narażamy je na głębokie otarcia skóry oraz złamania. rekomenduje się wobec tego wybierać rękawice ze wzmocnionymi modułami zabezpieczającymi kostki oraz wewnętrzną powierzchnię dłoni. Odpowiednie buty na motor oprócz tego, że osłaniają delikatne kości śródstopia, zapewniają także większą przyczepność, a co za tym idzie dokładniejsze panowanie nad ciężkim motocyklem.

W jakie inne części odzieży na motor powinno się wyposażyć? To oczywiście plecaki, kominiarki, gogle jeżeli stosujemy kask crossowy, oraz posiłkowe zbroje, ochraniacze czy też slidery.

Nasza lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]