Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Przeszukując asortyment sklepów z roletami, szybko zauważysz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor się zdecydować? Istnieje garść zasad, które warto znać przed zakupem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Jaki kolor rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją 3 główne nurty: minimalizm, dopełnienie i kontrast. Minimalizm jest dedykowany fanom prostych, czystych wnętrz, z małą ilością dodatków i ozdobnych bibelotów. Należysz do tej grupy? Wybierz rolety w odcieniu écru, piaskowym, szarym albo beżowym. Neutralne kolory nie będą się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla innych dodatków w pokoju. Następny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego kontrastem będą kolejno: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Jeśli masz meble albo ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Masz pokój w odcieniach zieleni? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Oddziaływanie barw na samopoczucie

Według najbardziej ogólnej zasady wpływu kolorów na nasz samopoczucie, barwy zimne wyciszają, a ciepłe pobudzają. Intensywny żółty pobudzi nasze kreatywne myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i wszędzie tam, gdzie wypoczywasz. Kojący niebieski nadaje się wręcz idealnie do sypialni. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować drażliwe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie w zupełności wystarczą, by uatrakcyjnić pomieszczenie.