Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Znajdź łańcuch na koła.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]