Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Zamów książki thrillery.

Ogromna grupa osób jest zaintrygowana przerażającymi historiami. Niektórzy gustują w opowieściach na granicy makabry, drudzy lubią zanurzać się w dalekie zakamarki skomplikowanych umysłów seryjnych morderców czy okrutnych zbirów. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z życia wzięte oraz te zupełnie zmyślone, nadal jedną z najlepszych form styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiej przyczyny czytamy makabryczne historie?

Fanatyk powieści kryminalnych oraz horrorów bez zastanowienia powie, iż chodzi o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory chcemy przez kilka godzin dać się ponieść przenikliwemu uczuciu niepokoju, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to zwykle finanse, zdrowie czy praca. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki Andersena oraz braci Grimm mają na ogół tak straszny i makabryczny wydźwięk – tak bajki te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, pokazując im jednocześnie, iż to co dobre czasem nie zwycięża.

Filmowym adaptacjom kryminalnych książek i thrillerów daleko do pierwowzorów

XXI w. to czas natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu czy też mini serialu, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Zwolennicy thrillerów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na przeróżnych platformach streamingowych. Co wymaga zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi takiej radości jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść horror lub kryminalną, konsumuje się odmiennie aniżeli film – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda rozmowa, dygresja czy bohater (a nawet postać z dalekiego planu) buduje nastrój snutej opowieści. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy z reguły powoli, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się ponieść horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa