Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Więcej o kantarze sznurkowym na horse-trade.pl

Kantar jest pospolitym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do wymiarów i profilu głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego właściwości trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

Na rynku znajdziemy rozmaite typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane czy skórzane. Te pierwsze, określane także halterami, są zalecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy lub skórzany. Jeszcze większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni holsztyńskich, huculskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]