Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Tu zamówisz orynnowanie dachu.

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – które wybrać?

W ofercie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych materiałów – głównie z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy zatem skonsultować z fachowcem.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08