Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Dowiedz się, gdzie nabyć pierścionki zaręczynowe Kraków

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednakże następuje ta wymarzony przez wiele pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol nieskończoności

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezwykle stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać koła, które symbolizuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, że od owego palca prowadzi “vena amoris”, czyli żyła wiodąca bezpośrednio do serca. Ogólnie uważa się, że to Grecy sprowadzili do Europy rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Z początku sporządzano je ze skóry, z łodyg tataraku, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężowie pragnęli ogłosić swoje bezgraniczne zaufanie do wybranki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, platyną oraz drogimi kamieniami, aczkolwiek materiały te w rzeczywistości szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia dopiero od paru stuleci, natomiast duży przyrost ich uznania można spostrzec w XX w.

Kamienie szlachetne, platyna, a nawet drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z ogromnym brylantem, jednak potencjał swobodnego dobierania przeróżnych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Prócz diamentów wykorzystuje się tanzanit, rubin czy topaz. Niektórzy wybierają mniej wartościowe metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, a także drewno, niemniej jednak nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż narzeczony musi wydać na niego co najmniej 2 miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: wzoru, liczby karatów, surowca czy wykorzystanego kamienia, wobec tego każdy kupi elegancki, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem uczucia i zaangażowania, zatem jego koszt nie ma dużego znaczenia. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej przyszłej małżonce.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]