Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, odwiedź ten adres

Dla wielu osób ślub jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy małżonków do końca życia, a symbolem ich wierności, oddania i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Mało osób wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak np. na Słowacji, w Wielkiej Brytanii, w Turcji albo w USA, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki ślubne razem, jakkolwiek obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal), które symbolizowały moc uczucia. Obecnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]