Kto może uprawiać trekking?

Kto może uprawiać trekking?

Dowiedz się więcej o trekkingi Himalaje

Wędrówki po najwyższych szczytach kojarzymy przede wszystkim z naprawdę wykwalifikowanymi alpinistami. Jednak do trekkingów niepotrzebne są zwykle specjalistyczne kwalifikacje – w wielu górach wytyczono bowiem trasy, z jakimi upora się każdy miłośnik gór – jeżeli rzecz jasna posiada odpowiednie narzędzia, tj. buty z przyczepną podeszwą oraz kijki zapewniające przyczepność na stromych szlakach. Na najniebezpieczniejszych odcinkach potrzebna będzie też obecność sprawdzonego instruktora, który powie, jak używać dodatkowego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach więc okaże się on niezbędny? W jakich górach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Trekkingi – co będzie potrzebne?

Trekkingi są czasem organizowane w bardzo trudnym terenie, a to sprawia, że potrzebne stają się narzędzia umożliwiające pokonanie trasy. Najważniejszymi wśród nich są niewątpliwie raki, ponieważ gwarantują stabilizację nawet na ośnieżonych szlakach – a na wysokich górach uświadczyć je możemy także podczas skwarów. Na wysokich podejściach pomocny będzie także czekan. Do korzystania z tych narzędzi potrzebne są odpowiednie kwalifikacje – dlatego niedoświadczeni klienci na trekkingi powinni wybrać się razem z instruktorem, który powie nam, jak bezpiecznie przejść szlak.

Trekkingi w Europie i na świecie

Trekkingi pozwalają na zobaczenie najbardziej ciekawych miejsc na świecie, a te zazwyczaj są nieosiągalne dla większości turystów. Najczęściej prowadzone są w wysokich pasmach – polscy górołazy chętnie wybierają słowackie Tatry, a także do Włoch oraz na skandynawskie fiordy. Dużym uznaniem wśród miłośników trekkingu cieszy się również Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy mają już pewne umiejętności w chodzeniu po górach mogą natomiast wybrać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam na przykład u podnóża Broad Peak i Everestu.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]