Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Sprawdź, gdzie kupić monety złote.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane celem inwestowania w nie kapitału

Złote monety kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych rocznic, toteż ich design niesłychanie rzadko jest zmieniany. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rokiem wybicia. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza czystość i ciężar wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednak emitenci wybijają także monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Filharmoników Wiedeńskich.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]