Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy powodują, iż leasing okazuje się świetnym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem firmy. W szczególności z uwagi na to, że w naszym kraju ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak korzystny rzutuje także to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie jednak polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?
Leasing – czym jest?
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, ale w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej są pojazdy, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do działania firmy lub sprzęt do biura. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra zostają oddane leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w preferencyjnej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wybrać?
W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko znaleźć wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu będą właściwe kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca je ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed wyborem oferty dobrze zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych oczekiwań i zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.