Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o e-fakturze? Zajrzyj na https://bit.ly/3z37nyQ

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania pól faktur!

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zakodowanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, jednakże dla stosownego programu do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest całkowicie zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to znamienny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskają

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zawieruszą faktury (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę), szybciej dostaną zwrot VAT oraz nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro zaznaczyć, że nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]