Co to jest system SWIFT?

system rozliczeń swift

Mimo, że de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości światowej.

Do czego służy system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie działają też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]