Modelowanie owalu twarzy – o wolumetrii

Modelowanie owalu twarzy – o wolumetrii

Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci z czasem swoje młodzieńcze rysy, a na cerze tworzą się kolejne fałdki i zmarszczki. Dotychczasowy jędrny owal twarzy zmienia się, m.in. w następstwie redukcji tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz obniżenia się kondensacje kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Olbrzymi wpływ na wygląd skóry mają także długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, ruchy mięśni twarzy, predyspozycje genetyczne i działanie grawitacji.

Alternatywa dla zabiegów nożem chirurgicznym – modelowanie owalu twarzy

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z obszaru medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z użyciem noża chirurgicznego. Z jej pomocą możliwe jest wymodelowanie owalu twarzy, odmłodzenie skóry oraz zredukowanie zmarszczek pojawiających się na czole i w okolicy ust, oczu, nosa. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – organiczny biopolimer obecny we wszystkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w warstwę skóry właściwej za pomocą tzw. ”tępej igły”, co redukuje niebezpieczeństwo utworzenia się zasinienia. Warto podkreślić, iż przed zabiegiem modelowania twarzy kwasem nie ma konieczności podawania znieczulenia, bo preparaty redukujące ból są dodane już we wstrzykiwanym roztworze. Często zabiegi modelowania twarzy kwasem hialuronowym uzupełniane są poprzez dodatkowe (jednak nie jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu redukcję napięcia tkanek mięśniowych twarzy, i w rezultacie – ograniczenia późniejszego powstawania zmarszczek mimicznych. Zabieg modelowania twarzy nie trwa długo, zwykle ok. trzydziestu minut, a większość pacjentów wraca do normalnych czynności natychmiast po zabiegu. Efekty wolumetrii pozostają widoczne na ogół przez blisko półtora roku, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.

U kogo nie można wykonać modelowania twarzy kwasem hialuronowym?

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące możliwości wykonania wolumetrii. Modelowania twarzy nie wykonuje się u kobiet aktualnie karmiących oraz w ciąży, jak również też u osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy opryszczce). Warto również podkreślić, że pomimo iż wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, jednakże jak przy każdej procedurze medycznej zawsze istnieje ryzyko powikłań albo niepożądanych efektów.