Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Zajrzyj na www.scmkrakow.pl, aby znaleźć informacje o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wielkości oraz postaci do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także wcześnie zauważyć groźne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym przeważnie ok. 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca czy alergia na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]