Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.