Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Dowiedz się więcej o sklejce Peri

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]