Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Znajdź szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Przeważnie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, którą można użytkować powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminium bądź stali.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt czy zespołów, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]