Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy domu. W przypadku uszkodzenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, która może prędko je zniszczyć, a skutki tego są zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Aby temu zapobiec warto już podczas projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak jednak je odróżnić? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Przed jakimi rzeczami chroni izolacja fundamentów?

Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie może okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem jest odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem ściany zajmują pleśni i glony, a te potrafią okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lokatorów domu. Naprawdę groźne będą dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami systemu immunologicznego, bo u nich nierzadko skutkują nawet zgonem. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Które techniki na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem oraz wodą gruntową. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest przede wszystkim na obszarach, na których często obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, jakie surowce są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto sięgać po produkty najlepszych producentów.