Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Chcesz zamówić motoreduktory? Kliknij tu.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w licznych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, więc zawsze pojawia się nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na żmudne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń, jak również do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku wariantów silników (BLDC, AC, DC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, takie jak wertykulatory, kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Duże zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość realnych kombinacji, które dzisiaj oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]