Jak dbać o storczyki? Poradnik

Jak dbać o storczyki? Poradnik

Storczyki możemy znaleźć niemal w każdym domu. Ich uprawa stanowi spore wyzwanie, szczególnie dla osób początkujących. Jedną z trudności w ich hodowaniu jest ich prawidłowe podlewanie. Na co zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami przez długi czas? O czym pamiętać przy podlewaniu? Oto kilka najważniejszych zasad.

Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Storczyki ze względu na swoje tropikalne pochodzenie, mogą stanowić nie lada wyzwanie. Najbardziej odpowiadająca im warunkom naturanym jest metoda zanurzania doniczki do połowy w wodzie. Roślinę pozostawiamy do czasu, aż korzenie zostanie wsiąknięta woda, czyli ok. 15 do 30 minut.

Innym sposobem jest podlewanie storczyka metodą tradycyjną, czyli przy użyciu konewki. Jednak jeśli roślina znajduje się w pobliżu okna to należy uważać, aby nie zamoczyć przypadkowo liści, bo promienie słońca na nie padające mogą spowodować oparzenia.

Przy podlewaniu storczyków, istotna jest kwestia jakości wody. Rośliny podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej destylowaną (lub jej mieszanką z wodą z kranu), deszczówką, jeśli charakteryzuje się ona niskim stopniem zanieczyszczenia lub mineralną. Powinno unikać się wody prosto z kranu, ze względu na wysoką zawartość wapnia, która może spowodować, że roślina nie zakwitnie.

Jak często podlewać storczyki?

Rośliny, które trzymane są w doniczkach należy podlewać dopiero, gdy podłoże będzie całkiem suche/po całkowity przeschnięciu podłoża. Okres podlewania waha się od 3 do 16 dni w zależności od rodzaju rośliny, jej wielkości czy ekspozycji na słońce. W przypadku sezonu grzewczego czy upałów, przesuszenie może występować częściej. Najlepszym punktem odniesienia będzie obserwacja korzeni rośliny. Jeśli są zielone, to wtedy jest ona wystarczająco nawodniona. Z kolei biały nalot oznacza, że należy ją podlać.

Warto pamiętać, że w przypadku podlewania storczyków obowiązuje zasada – mniej znaczy więcej. Zbyt długie trzymanie korzeni w wodzie może skutkować gniciem rośliny.

Chociaż storczyki potrzebują trochę więcej naszej uwagi, to potrafią się odwdzięczyć pięknymi kwiatami, jeśli się prawidłowo o nie prawidłowo zadba. Warto pamiętać, że storczyki to rośliny egzotyczne i wymagają innego sposobu podlewania niż te tradycyjne.